МЕЖДУНАРОДНО ЖУРИ НА “ЛЮБОВТА Е ЛУДОСТ”
Момчил Карамитев
Председател на журито
България
Момчил Карамитев е роден в София. В Рим завършва с отличие кинорежисура. Участва като асистент режисьор в множество италиански и международни телевизионни и кино-продукции. Работи като асистент в продукцията на последния филм на Федерико Фелини “Гласът на Луната.” Когато приключва обучението в Рим той заминава за САЩ където специализира кино-драматургия в Ню Йоркския Университет. Освен писането на задължителните курсови сценарии, Момчил участва като съ-автор на множество сценарии на независими режисьори и продуценти което му помага да завърши образованието си в САЩ. След това Карамитев се завръща в София и постъпва на работа в БНТ като режисьор и като съавтор на Драган Тенев. По-късно заминава за Лос Анджелис където работи като асистент режисьор, сценарист и като режисьор с множество автори. Някои от продукциите в които е работил са телевизионни сериали като “Карнавал”, “Западното Крило”, Х-Файлс”, “Момичета от Гилмор”,“Стар Трек”, “Кости”, “Момчетата от Медисон авеню” и множество игрални филми някои от които са “Авиаторът” на режисьорът Мартин Скорсезе, “Знамената на нашите бащи” и “Момиче за милион долара” на Клинт Истууд, “Добрият германец” на Джордж Клуни и една дузина независими филми като “Дай ми карта (Hit me)” на Майкъл Кийни и др.
Авторски филми на Момчил Карамитев в България са документалните филм “Апостол Карамитев” който спечели годишната награда на филмовата академия в България за най-добър телевизионен документален филм през 2011 и още множество международни награди в САЩ, “По стъпките на предците ни в Окситания”, “Рекламата”,”Апостол – Силата на Духа” от поредицата “БНТ представя” Той продължава изследванията на не разработени теми свързани с общочовешките и исторически проблеми, факти и събития. Неотдавна, той участва в международното жури на София филм фест”. Понастоящем Момчил работи по два игрални късометражни проекта по разкази на Сергей Комитски и наскоро привърши работа в комисия на НФЦ по разпространение на български и чуждестранни филми.
Ахмет Бояджиоглу
Турция
Ахмет Бояджиоглу (1953) е фестивален организатор, режисьор, сценарист, продуцент и монтажист. Завършва медицина в Анкарския университет и работи 20 години като общ хирург. От 1988 до 1995 г. е организатор на филмовия фестивал в Анкара. От 1995 г. е артистичен директор на „Фестивал на колела“, както и председател на Асоциацията на киното в Анкара. „Фестивал на колела“ е пътуващ филмов фестивал, който всяка година посещава три-четири града в Турция и чужбина.
От 2005 г. до 2007 г. е национален представител на Турция за Eurimages.
Той е един от основателите на Close Up – годишна програма за обучение на документалисти от Близкия изток и Северна Африка. Участва в създаването на 50 филма от целия регион на Близкия изток и Северна Африка: Афганистан, Алжир, Египет, Дубай, Иран, Израел, Ливан, Мароко, Палестина, Тунис и Турция. Той е и сред основателите на „Срещи на моста“ и на Турско-германския фонд за развитие на копродукции към Истанбулския филмов фестивал.
През 2009 г. е ко-продуцент на игралния филм „Истории от Карс“, чиято премиера е в Ротердам. През 2010 г. написва и режисира първия си игрален филм „Черно и бяло“, който наред с други награди печели Специалната награда на журито на филмовия фестивал в Манхайм-Хайделберг. През 2018 г. режисира втория си игрален филм „Мирисът на парите“.
Той е монтажист на филмите „Плесен“ (реж. Али Айдън, 2012 г.), „Сватбеният танц“ (реж. Чигдем Сезгин, 2015 г.), „Рауф“ (реж. Баръш Кая и Сонер Канер, 2016 г.) и „Чинарът“ (реж. Мустафа Карадениз, 2017 г.).
Организира седмици на турското кино в 25 държави (Австрия, Азербайджан, Белгия, Босна и Херцеговина, Бразилия, България, Германия, Гърция, Грузия, Дания, Израел, Испания, Италия, Нидерландия, Северна Македония, Мексико, Полша, Португалия, Сърбия, Словения, Унгария, Финландия, Чехия, Южна Корея и САЩ) в рамките на различни международни филмови фестивали.
Член е на Европейската филмова академия. От 2007 до 2017 г. отговаря за турските филмови щандове на филмовите фестивали в Берлин и Кан. От 2006 г. до 2016 г. работи като координатор на световното кино на филмовия фестивал в Адана.
Бил е член на жури на филмовите фестивали „Берлин-Форум“, „Карлови Вари“, „Варшава“, „Корк“, „Манила“, „Палич“, „Гуанахуато“, „Брюксел“, „Фестроя“, „Варна“, „Прищина“, „Фаджр“, „Уеска“, „Валядолид“, „Дубровник“, „София“, „Лакнау“ и „Гуадалахара“.
В периода 2019-2023 г. е директор на филмовия фестивал „Златен портокал“ в Анталия.
Филмография
Погребение 2000 (късометражен)
2000 г. 3×8=24 (късометражен)
2010 Черно и бяло (игрален филм)
2013 г. Тунджел Куртиз, надежден спътник на фестивала на колела (документален филм)
2018 г. Мирисът на пари (игрален филм)
Мадарас Исти
Унгария
Роден през 1976 г. в Мишколц, Унгария. Исти не посещава филмово училище, а започва да прави филми сам. Ранните му късометражни филми печелят няколко награди в Унгария, а неговият първи късометражен филм за пътуване във времето РАНО ИЛИ КЪСНО / SOONER OR LATER (2007) е показван по целия свят и печели множество награди на фестивали.
През 2007 г. е избран за участник в програмата ” Berlinale Talent Campus”, която събира най-талантливите млади режисьори в Европа, а година по-късно – в същата програма в Сараево.
През следващото десетилетие, докато монтира рекламни клипове и трейлъри за продуцентски компании и режисира десетки реклами, музикални клипове, епизоди от телевизионни сериали и 4 пълнометражни телевизионни филма, той пише и режисира първия си пълнометражен филм – трилъра за пътуване във времето ЛУП / LOOP (2016), който печели наградата “Сребърен Мелиес” през 2017 г. и още много престижни награди по света.
Вторият му пълнометражен филм ПОЧТИ ВКЪЩИ / HALFWAY HOME (2022 г.), романтичен фентъзи филм, отново печели наградата “Сребърен Мелиес”, което е нечувано в Европа.
Най-новата му творба, високобюджетният исторически драматичен сериал от 8 епизода ФАЙРИЛЕНД / FAIRYLAND (2023 г.), е представен премиерно по унгарската телевизия с голям успех. Историята на трансилванските принцове през XVII в., базирана на известен унгарски роман, събра огромна група почитатели в Унгария и в съседните страни. Всички епизоди са режисирани от Исти.
Исти е известен с преливащият си ентусиазъм към киното, с леката, но съсредоточена атмосфера на снимачните площадки, с понякога заплетените, но дълбоко емоционални истории, със сложните и трудни кадри и с това, че обича да използва практически, творчески визуални ефекти на снимачната площадка.
*На унгарски език имената се пишат в обратен ред
ИЗБРАНА ФИЛМОГРАФИЯ С ФЕСТИВАЛИ И НАГРАДИ
2022 г. – ПОЧТИ ВКЪЩИ / ALMOST HOME / ÁTJÁRÓHÁZ (игрален филм)
Международен филмов фестивал в Брюксел – главна награда, награда Mélies d’argent
Филмов фестивал във Варна – награда на журито
МФФК Ситжес – Специално отличие на журито в раздел “Нови визии”
Порто Алегре Фантаспуа – в конкурсната програма
Международен филмов фестивал “Дракула”, Брашов – в конкурсната програма
Фестивал на фантастичното кино в Лунд – в конкурсната програма
Imagine – Амстердамски филмов фестивал – в конкурсната програма
Фестивал на научнофантастичния и фентъзи филм “The Galactic Imaginarium” – в конкурсната програма
2017 – ЛУП / LOOP / HUROK (игрален филм)
Фестивал за научна и фантастична литература в Триест – първа награда, награда Mélies d’argent
Фестивал Imagine в Амстердам – в конкурсната програма
Международен фестивал на фантастичния и научнофантастичния филм в Брюксел – в конкурсната програма
Филмов фестивал Фантаспорто – в конкурсната програма
Alter-native Filmfesztivál, Marosvásárhely – в конкурсната програма
Filmtettfeszt, Kolozsvár – в конкурсната програма
2015 – TETEMRE HÍVÁS (късометражен филм)
Московски фестивал на детективското кино – в конкурсната програма
2010 г. – УНГАРИЯ – Светът на потенциала (рекламен филм)
Фестивал на туристическите филми FilmART, Варшава – Голямата награда
Международен турфилм, Рига – Голямата награда
Международен турфилм, Рига – най-добър туристически филм за култура
Филмов фестивал ART&TUR, Португалия – 2-ра награда за най-добър туристически филм за дестинация
SILA Fest, Сърбия – Най-добра оригинална музика
2009 – СУПЕРДИГИТАЛНО / SUPERDIGITAL (късометражен филм)
Телевизионен филмов фестивал AXN – Голямата награда
Филмов фестивал в Уеска – в конкурсната програма
Манчестър Кинофилм – в конкурсната програма
Targu-Mures AlterNative – в конкурсната програма
2007 – РАНО ИЛИ КЪСНО / SOONER OR LATER / ELŐBB-UTÓBB (късометражен филм)
Унгарска филмова седмица – Най-добър късометражен филм от специалното жури
Международен филмов фестивал във Валядолид – награда “Златен шип” за най-добър късометражен филм
Световен фестивал в Хюстън – награда Platina Remi
Mediawave – специална награда на Kodak
Международен филмов фестивал в Сараево – в конкурсната програма
Международен филмов фестивал в Обан – в конкурсната програма
Фестивал на късометражните филми в Токио – в конкурсната програма
Международен филмов фестивал в Обан – в конкурсната програма
Международен филмов фестивал в Калгари – в конкурсната програма
Международен фестивал на късометражното кино в Драма – в конкурсната програма
Фестивал “Най-доброто от късометражните филми” в Ла Сиота – в конкурсната програма
Санкт Петербург Послание към човека – в конкурсната програма
Trieste Maremetraggio – в конкурсната програма